COBIT5 Implementation

Wdrożenie ładu IT w organizacji - część 2

COBIT5 Implementation

COBIT5 Implementation jest frameworkiem z rodziny COBIT służącym do zarzadzania zmianą organizacyjną. Stanowi on zwartą metodykę służącą do wdrażania zmian w organizacji i w szczególności nadaje się do wdrażania zmian w obszarze governance.

COBIT5 Implementation definiuje szereg kluczowych czynników sukcesu, (tj. atrybutów, cech, zasobów czy kompetencji, które na danym rynku są warunkiem odniesienia sukcesu [5]). W przypadku programu transformacyjnego jako przykłady kluczowych czynników sukcesu można wymienić:

  • Wyższe kierownictwo zapewniające kierunek i upoważnienie dla danej inicjatywy, jak również trwające zaangażowanie
  • Wszystkie strony wspierające nadzór i zarządzanie procesami dla rozumienia celów biznesowych i IT.
  • Zapewnienie efektywnej komunikacji i umożliwienie niezbędnych zmian
  • Dopasowanie COBIT i innych wspierających dobre praktyki i standardy, aby pasowały do unikalnego kontekstu przedsiębiorstwa i
  • Skupienie na szybkich zyskach i priorytetyzacji najbardziej korzystnych ulepszeń, które są najłatwiejsze do wdrożenia.

Transformacja powinna być uruchamiana jedynie w sytuacji, w której kluczowe czynniki sukcesu są bądź mogą być w krótkim czasie spełnione.

Sam proces zarządzania programem transformacyjnym jest w COBIT5 podzielony na 7 faz, w ramach których są realizowane 3 równoległe strumienie aktywności, tj.

  1. Zarzadzanie programem – działania organizacyjne i zarządcze na poziomie programu, takie jak samo uruchomienie programu, opracowanie jego uzasadnienia biznesowego, planowanie aż do pomiaru wyników.
  2. Umożliwienie zmiany – działania miękkie zmierzające do zaakceptowania przez organizację wdrażanych zmian, takie jak stworzenie odpowiedniego środowiska, prawidłową komunikację, motywowanie zespołu, pozyskiwanie zainteresowania i wsparcia z wewnątrz organizacji.
  3. Cykl ciągłego doskonalenia – realizacja założeń programu, czyli de facto planowanie i realizacja poszczególnych inicjatyw wchodzących w skład programu.

Rysunek 4 – Fazy zarządzania programem transformacji wg COBIT5 Implementation, źródło: [5]

Każdej z 7 faz odpowiada tzw. wyznacznik, tj. pytanie definiujące cele każdej fazy:

  1. Faza 1 – Jakie są przyczyny dla których program jest uruchamiany?
  2. Faza 2 – Jaki jest stan aktualny organizacji?
  3. Faza 3 – Jaki jest pożądany stan organizacji?
  4. Faza 4 – Co należy zrobić?
  5. Faza 5 – Jak to zrealizować?
  6. Faza 6 – Czy to zostało zrealizowane?
  7. Faza 7 – Jak utrzymać dynamikę zmian?

COBIT5 Implementation kładzie bardzo duży nacisk na działania związane z umożliwieniem zmiany, tj. koncentrują się nie tylko na samej implementacji zmiany, ale również na jej zaakceptowaniu przez zmienianą organizację. Charakterystyczne zalecenia tego strumienia to m.in.

  • Koncentracja na osiąganiu szybkich korzyści (tzw. quick wins) oraz komunikowanie do organizacji informacji o sukcesach.
  • Dla każdej zmiany odnalezienie i wyraźnie wskazanie rzeczywistej potrzeby interesariuszy, jaką wdrażana zmiana będzie adresowała.
  • Zbudowanie zmotywowanego zespołu oraz osadzenie go w szerokiej koalicji na rzecz zmian.

COBIT5 Implementation dla każdej fazy określa wymagane zaangażowanie poszczególnych interesariuszy oraz ich rolę. Zaangażowanie określane jest techniką RACI, tj. przypisaniem jednego z 4 typów obowiązków:

  1. Responsible – osoba jest bezpośrednio odpowiedzialna za wykonanie zadania,
  2. Accountable – osoba jest odpowiedzialna za nadzór nad zadaniem,
  3. Consulted – przy realizacji zadania należy się z daną osoba konsultować i angażować ją w jego realizację,
  4. Informed – osoba musi być informowano o rozpoczęci, realizacji oraz zakończeniu zadania.

Rysunek 5 – Role i obowiązki w transformacji zarządzanej wg COBIT5 na przykładzie kroku: stworzenie właściwego środowiska dla zmiany, źródło: [5]

COBIT 5 Implementation definiuje rolę odpowiedzialną za zarządzanie programem (tj. Programme Steering) wraz z jej obowiązkami. Nie definiuje natomiast jej szczegółowej struktury organizacyjnej.

Poprzedni artykuł COBIT5 - Framework
Następny artykuł Wywiad w CRN Polska

Inne artykuły

Zapiski na obudowie serwera

Dług technologiczny

„Dlaczego informatyka musi tyle kosztować?” – to chyba najczęściej pojawiające się pytanie zarządów spółek rozpatrujących inwestycję w narzędzia informatyczne. Warto zwrócić uwagę na jeden z poważniejszych czynników kosztotwórczych, a mianowicie

Zapiski na obudowie serwera

Wywiad w CRN Polska

Wywiad w CRN Polska, rozmawia: Andrzej Gontarz „Dział IT nie jest ani software house’em, ani integratorem. Ma przede wszystkim zapewniać utrzymanie systemów i infrastruktury oraz koordynację zmian. Usługi zaawansowane kupujemy

Zapiski na obudowie serwera

COBIT5 – Framework

Aby przejść z zarządzania operacyjnego (managamnet) do organizacji uporządkowanej procesowo i organizacyjnie (governanace) należny oprzeć się o wybrany standard ładu korporacyjnego. Jednym z najbardziej dojrzałych modeli jest niewątpliwie standard COBIT,